Lerántjuk a leplet a VA-król!

Kik ők és mit csinálnak?

Manapság egyre többen szeretnének kényelmes, otthonról végezhető munkát. Így kerül képbe a virtuális asszisztensi (VA), más néven online titkárnői szakma, mely megfelel ezeknek a kritériumoknak, ezért nagyon divatos és irigyelt. Nézzük meg, mire van szükség ahhoz, hogy valaki sikeres VA lehessen; és mit nyer az, aki őt bízza meg a vállalkozásával kapcsolatos háttérmunkával!

Mi kell ahhoz, hogy valaki VA lehessen?

A virtuális asszisztensek szabadúszó, egyéni vállalkozók, akik szerződéses kapcsolatban állnak ügyfeleikkel. A saját vállalkozásuk adózásáért saját maguk felelnek, vagyis az ügyfélnek nincs gondja a munkabérre, járulékokra, munkaviszonnyal kapcsolatosan jelentkező egyéb teendőkre.

Minden vállalkozásra, így erre is igaz, hogy ahhoz, hogy valaki megéljen a szolgáltatásából, nagyon jónak kell lennie benne. A virtuális asszisztensek tehát magasan képzett szakemberek,  akik vállalkozóként, otthonukban vagy saját irodájukban dolgoznak, saját eszközeikkel.

A virtuális asszisztencia azért lett keresett szolgáltatás, mert értékes és hasznos tudást ad, amivel hozzájárul a vállalkozások fejlődéséhez.

Dunát lehet rekeszteni az online tanfolyamokkal, amik azzal kecsegtetnek, hogy megtanítják, hogyan éljünk meg a VA-szolgáltatásból. Mielőtt kiperkálunk valami szép összeget egy ilyenért, tudni kell, hogy ahhoz, hogy otthonról, egyedül is tudjuk ezt csinálni, a minimális felszereltségen (okostelefon, egy jó laptop és gyors internet) kívül mindenképp szükség van irodában szerzett szakmai gyakorlatra is.

Képzettség + szakmai gyakorlat nélkül nem megy

Nem születtek profinak, a legtöbben sokat tanultak (nem ritka a főiskolai vagy egyetemi végzettségű virtuális asszisztens), és évekig dolgoztak személyes jelenlétet igénylő munkahelyen, irodában, mielőtt úgy döntöttek, hogy vállalkozóként, otthonról szeretnék ezt csinálni. 

Az, hogy otthonról, azaz home office-ból (HO) dolgozzunk, a világjárvány alatt lett opció, mivel az egészségügyi veszélyek miatt a hagyományos módon szinte ellehetetlenült a munkavégzés, és gyorsan ki kellett találni valamit. A kényszer szülte, a kényelem honosította meg ezt a munkaformát. A HO-s és a hibrid munkavégzés (a személyes jelenlét + HO lehetőség kombója) egyre több területen válik elvárássá a munkavállalók részéről, és mivel a kezdeti idegenkedés ellenére hatékonynak bizonyul, a vállalkozók, start-upok is elkezdték felkapni. 

Fontos megjegyezni, hogy a vállalkozóként dolgozó virtuális asszisztens nem ugyanaz, mint a távmunkában, alkalmazottként dolgozó titkárnő. A távmunkára, alkalmazotti jogviszonyra ugyanis teljesen más szabályok vonatkoznak, mint a vállalkozóira:

  • A vállalkozó VA maga fizeti az adókat és járulékokat a bevételéből, beleértve a táppénzhozzájárulást is, ha esetleg beteg lesz.
  • A megbízóját nem terheli semmilyen, vele kapcsolatos ügyintézés és felelelősség, ami akkor terhelné, ha alkalmazottként venné fel őt. Pl. nincs szabadság és táppénz, nem kell biztosítania a munkához szükséges eszközöket, helyszínt stb. 
  • Cserébe a megbízó nem kötheti ki, hogy mikor, mit dolgozzon, nem kötheti helyszínhez sem, és a VA maga dönti el, hogy kinek, mit és mennyiért dolgozik.

A virtuális asszisztens maga is vállalkozó, tehát tisztában van azokkal a teendőkkel és körülményekkel, amelyekkel egy vállalkozónak meg kell küzdenie, ezért tudja hatékonyan segíteni őket. Ismeri a hivatalok működését, és még sok-sok mindent, ami a mindennapi munka során előkerülhet.

A vállalkozói lét rákfenéi

A definíció további része így szól:  „Ügyfeleikkel szerződéses kapcsolatban állnak”. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az alkalmi jellegű vagy folyamatos  munkára megbízási szerződést kell kötniük az ügyfeleikkel, amely számos ponton eltér az alkalmazotti jogviszonytól.

Megbízójukat nem terhelik:

  • A munkaviszony létesítésével kapcsolatos teendők és költségek,
  • sem felelősség értük mint az alkalmazottjukért, hiszen vállalkozóként dolgoznak neki.
  • Munkabért és járulékokat sem kell fizetnie a megbízónak, mert a VA szolgáltatásáról számlát ad, amely költségként elszámolható a megbízó saját bevételéből, így kevesebb adót kell fizetnie.
  • Irodát fenntartania és eszközöket biztosítania sem kell, hiszen a VA saját otthonában, a saját maga által megvásárolt eszközökkel dolgozhat csak neki.

A megbízónak – főleg, ha kezdő vállalkozó és az irodai munka még nem teszi egy ember teljes munkaidejét – így sokkal jobban megéri anyagilag, mint ha alkalmazottat venne fel: egy VA díja általában jóval kevesebb, mint egy bejelentett alkalmazott bére és járulékai. Ez (a megbízó által megspórolható költségek) szokott lenni az egyik fő haszonérv a VA-k mellett.

Amit még tudnod kell, mielőtt belevágsz

Más szabályok vonatkoznak majd rád, mint ha alkalmazott volnál, ezért a pénzügyi tudatosságod fontosabb lesz, mint valaha. Ha a létező legminimálisabb összeggel vagy bejelentve, hogy kezdőként is tudd fizetni az adókat, járulékokat, az csak pillanatnyi megkönnyebbülést jelent, de később nagy árat fizetsz érte. Ugyanis, ha bármi miatt nem tudsz dolgozni, könnyen kerülhetsz kiszolgáltatott helyzetbe: alacsonyabb összegű táppénz, kismamáknak járó juttatások, rokkantnyugdíj vagy öregségi nyugdíj jár majd neked. Ezekről, és hogy melyik vállalkozási és adózási formát válaszd (EV vagy cég legyél-e, átalányadózó, tételes adózó stb., ), mindenképp érdemes konzultálnod a könyvelőddel és egy hozzáértő pénzügyi tanácsadóval, mielőtt vállalkozást indítasz.

Hogy legalább az anyagi biztonságod miatt ne kelljen stresszelned, érdemes egy munkaerő-védelmet célzó kockázati biztosítást kötnöd, ami fizet, ha baj van. Emellett el kell kezdened félretenni a közép- és hosszú távú céljaidra, például nagyobb összegű családi kiadásokra vagy a kevés állami nyugdíjad kiegészítésére. A vállalkozásod eszközeinek biztosításáról sem szabad megfeledkezned, főleg, ha ezekbe nagyobb összeget invesztáltál, hogy dolgozni tudj.

Magyarországon vállalkozni nem könnyű - ezt sajnos kijelenthetjük. Nem véletlenül tör ki sokakat a frász, ha szóba kerül, hogy "vállalkozóit kell kiváltani", hiszen ez azt takarja, hogy ezzel egy rakás ügyintézés szakad a nyakadba, fizetned kell az adókat, járulékokat magad után, hogy legyen TB-d, nyugdíjalapod, táppénzjogosultságod. Mindezek a költségek akkor is terhelnek, ha nincs bevételed.

Mivel találja magát szemben egy kezdő VA?

Mivel rengetegen próbálkoznak ezzel a szakmával, VA-ként akkor fogsz tudni létesülni,  megélni, ha

  • Nagyon jól értesz a szakmához.
  • Hatékonyan dolgozol, ismered és beszerzed a szükséges szoftvereket.
  • Jól be tudod árazni a szolgáltatásaid és korrekt vagy.
  • Be tudod osztani az idődet. Ha nem vagy tisztában a tudásod értékével és neked az kell, hogy valaki figyelmeztessen a határidőkre, motiváljon, hogy dolgozz, akkor szabadúszóként megfőttél. Itt nincs főnököd, aki figyelmeztessen ezekre és megmondja, mit, hogyan csinálj. Neked kell erőt venned magadon a nehéz időkben is. 
  • Te vagy az, akinek nem elég elvégeznie a konkrét munkát, és közben a következő megbízásokat is fel kell hajtanod, különben nem tudsz nyereséges lenni.
  • A hagyományos irodai rutinfeladatokon kívül van valami specialitásod. Sok VA pénzügyi vagy marketing területen tesz szert átlagon felüli tudásra, mások szövegíróként, webdesignerként vagy webáruházi adminisztrátorként szereznek folyamatos megbízásokat. Ha csak a MS-Office-hoz értesz, az kevés lesz, hogy ebből élj meg.
  • Jól tudsz bánni az emberekkel és jól kommunikálsz, nem csak papíron, hanem tényleg.
  • Beszélsz valamilyen  idegennyelvet, nyelveket.
  • Tájékozott vagy, ismered a vállalkozói létet, a közeget, amelyekben ők – megbízóid – mozognak. Képben vagy a gazdasági helyzettel, tudod, mi a problémájuk és gyorsan tudsz rá reagálni, megoldást találni.
  • Haladsz a korral, önállóan elsajátítod a legújabb technikai vívmányok használatát,  folyamatosan képzed magad.
  • Jól tűröd a stresszt. Jól hangzik, hogy vállalkozóként magad osztod be az idődet és te döntöd el, milyen munkát vállalj, ugye? A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy el kell vállalnod szinte bármit (kezdetben legalábbis), ami jön, és a megbízó által szabott határidőkhöz kell tartanod magad.
  • A végére talán a legfontosabb: ki tudsz tűnni a tömegből, el tudod adni a szolgáltatásodat. Ez talán a legnehezebb, az egész vállalkozói lét csimborasszója: megbízókat kell találnod, pénzt kell tudnod csinálni.

A legfontosabb kérdés:
Honnan szerezzünk ügyfelet?

A kérdést inkább így érdemes feltenni:

Milyen értéket tudunk teremteni a megbízóink vállalkozásában, ami miatt megéri VA-val dolgozniuk?

verseny a VA-k piacán is kiélezett, csak a legügyesebbek, legszemfülesebbek szereznek annyi munkát, hogy ez valóban a főállásuk lehessen. 

Sokan próbálnak úgy megbízáshoz jutni, hogy az áraikat nyomják le. Azonban a világ vastörvényeit nem lehet megtörni: ők rövid úton el fognak vérezni, mert rengeteget dolgozhatnak ugyan, de a kevés bevétel mellett fel fog kopni az álluk. Aki nem tudja kitermelni a vállalkozás költségeit és profitot termelni, tönkre megy. Tehát veszélyes stratégia az olcsósággal operálni.

Természetesen túlárazni sem jó. Az ajánlatodnak ár-érték arányban korrektnek kell lennie a megbízóid felé, mert ha túl drágán dolgozol, az első megbízás után nem kapsz többet. Új ügyfelet megszerezni pedig sokkal nehezebb, mint egy meglévőtől újabb és újabb feladatot kapni, ha elégedett a szolgáltatásoddal.

Ahhoz, hogy érvényesülni tudj, ügyesen kell bánnod a marketing eszközökkel is, valamint rá kell jönnöd, mi az, amiben igazán ütős vagy. Mi az, ami megkülönböztet a többiektől, amire a célpiacodnak szüksége van és amiért pénzt áldoznak? Értékes és hasznos tudást kell adnod a megbízóidnak ahhoz, hogy hosszú távra megszerezd a bizalmukat, úgy érezzék, hogy érdemes veled dolgozniuk.

A siker titka

Virtuális asszisztensként mindig szem előtt tartom Megbízóim érdekeit, mindent megteszek az előrejutásukért. Naprakész adminisztrációt, kényelmet, szabadidőt, nyugalmat és egy lelkes, szorgalmas munkatársat nyersz, ha rám bízod vállalkozod adminisztrációját!

Barátságos árakkal várlak! >>

Írd meg, miben lehetek a segítségedre, és élvezd az irodai háttérmunka kiszervezésének előnyeit! 

Ezek is érdekelhetnek:

A kiégés 8 tünete – Ezt teheted ellene vállalkozóként

Az E-titkárság professzionális virtuális asszisztencia, küldetése az olyan vállalkozók támogatása, akik jól értenek a munkájukhoz, de nem értenek az adminisztrációhoz. A fő szolgáltatási területei: adminisztratív és titkársági feladatok végzése, pénzügyi asszisztencia és a vevőszerzés. Ezek enyhítik a vállalkozók terheit, lehetővé téve, hogy a stratégiai és kreatív feladatokra koncentráljanak. Delegáld te is a feladatokat vállalkozásokban és élvezd az előnyőket! Több idő, több siker!

Tovább olvasom »

Mi szükséges egy honlap tervezéséhez?

Nincs elég bevételed? Weboldalra van szükséged! Miért fontos, hogy egy vállalkozás legyen megtalálható az interneten, és ne csak közösségi média oldallal, hanem rendelkezzen honlappal is? Mert így több vevőre tehet szert: sokkal több ember fogja megtalálni, megismerni a vállalkozását; bizalmat építhet; könnyebben tarthat kapcsolatot a vevőivel stb. Ebben a cikkben a weboldaltervezés folyamatáról és az ehhez szükséges dolgokról olvashatsz.

Tovább olvasom »

Vállalkozói sikerkulcsok II.

EV. vagy kezdő vállalkozó vagy? Épp tervezed, hogy vállalkozó légy? Akkor ez Neked szól! Az évek során számos kisvállalkozással dolgoztam, és összegyűjtöttem a legfontosabb tudnivalókat, ami átsegíthet Téged a kezdeti nehézségeken. Megtudhatod, mire kell odafigyelned, ha sikeres szeretnél lenni!

Tovább olvasom »

Vállalkozói sikerkulcsok I.

A vállalkozói lét sok ember számára vonzó. A fogalmat misztikus köd lengi be és sok a vele kapcsolatos tévhit. A Vállalkozói sikerkulcsok c. sorozatomban arról lesz szó, hogy ha valaki szeretne vállalkozóvá válni, mi szükséges ahhoz, hogy sikerre tudja vinni.

Tovább olvasom »